Мінюст та рейдерські війни

Про перемогу сільських реєстраторів-рейдерів і районної судді над великим, але добрим Мін’юстом.Час від часу Міністерство юстиції бореться з рейдерами, точніше з їхніми поплічниками. Про кожну перемогу на цьому поприщі звітує перед громадянами. Тільки-от деколи ця перемога стає поразкою: рейдери повертаються на робочі місця, а Мін’юст «розводить руками». Ну, і, зрозуміло, широкі верстви населення про це не дізнаються. Тому як це працює – розповімо ми.

Свою чергову перемогу Мін’юст здобув у вересні 2018-го: повернув Олександру Строгому його елеватор на Харківщині. Фермерське господарство Строгого захопили рейдери за допомогою реєстраторів комунального підприємства «Постачальник послуг» із селища Солоницівка на Харківщині.

Повернення елеватора розпіарили на великій конференції, де замміністра юстиції Олена Сукманова міркувала про те, як було би добре класти обличчям в землю недоброчесних реєстраторів:

«На жаль, ми не можемо, як Міністерство юстиції, втілити в буквальному сенсі оцю фразу «обличчям в землю», але я хочу вас запевнити, що ми і надалі будемо жорстко реагувати на такі випадки: блокувати, відключати, скасовувати акредитацію».

Тоді справді, реєстратора, причетного до рейдерства, Мін’юст відрубав від реєстру юросіб, а комунальному підприємству, в якому цей реєстратор працював, через кілька місяців скасували акредитацію.

Утім, не пройшло й півроку, як обличчям в землю лягло вже Міністерство юстиції. Бо закрите комунальне підприємство відкрилося… по судовому рішенню. І знову почало працювати.

Оскільки конференцій з цього приводу Мін’юст уже не робив, ми про це дізналися з листа читача – литовського бізнесмена Іллі Татарінова. Який повідомив нам, що у квітні 2019-го у нього вкрали будинок у Харкові вартістю майже 5 млн. грн саме через це КП.

Через що КП «Постачальник послуг» закрили

Повернемось до історії з Олександром Строгим. У вересні минулого року на елеваторі села Занки Харківської області сталася стрілянина. Братки з травматами, битами і балончиками намагалися зайти на елеватор, а, отримавши опір, почали стріляти, битися, бризкати з балончиків (відео можна подивитися тут). Семеро осіб постраждали, серед них –  працівник поліції.

Наїзду братків передували дії реєстраторів. 7 вересня реєстратор Комунального підприємства «Постачальник послуг» Солоницівської селищної ради Дергачівського району Олександр Драгін увійшов до Єдиного реєстру юридичних осіб, змінив засновника, директора і навіть назву підприємства. Фермерське господарство Строгого Олександра Федоровича стало Фермерським господарством «Слобожанські лани». Документи, на підставі яких Драгін змінив дані в реєстрі, були, м’яко кажучи, дивними: їх нотаріально посвідчили пізніше, ніж зареєстрували; назви фермерського господарства в паперах відрізнялася; підпису власника господарства на статуті не було; підписи однієї й тієї ж людини на документах – різнилися.

Заступник Міністра юстиції Олена Сукманова цю реєстрацію назвала «кричущим безпрецедентним випадком», реєстратору Олександру Драгіну Мін’юст спочатку тимчасово заблокував доступ до Єдиного реєстру юросіб на 4 місяці, потім анулював  доступ до Державного реєстру речових прав. А в січні 2019 року, після камеральної перевірки, міністерство скасувало акредитацію «Постачальнику послуг».

Що КП встигло нареєструвати

Незаконна перереєстрація фермерського господарства Строгого була не першою сумнівною реєстрацією підприємства із Солоницівки. «Наші гроші» перечитали  у Єдиному реєстрі судових рішень всі документи по КП “Постачальник послуг” від 2016 року – саме тоді з’явилися комунальні реєстраційні підприємства та Комісія з питань розгляду скарг у сфері держреєстрації Міністерства юстиції. Це документи, в яких є і кримінальні провадження, і оскарження реєстраційних дій за участю цього КП по 24 активах. Серед них: майно Харківського коксового заводу, ТОВ «Харківенергоремонт», ТОВ АПА «Агросвіт», яка вже згадувалася у нашій новині «В рейдерському захопленні “Агросвіту” фігурує фірма дружини мін’юстівця Чурсіна», готель, 4 нежитлові приміщення загальною площею до 6 тис. квадратів,  3 приватних будинки, 5 квартир, договори суборенди – по 29 ділянках  і т.ін (перелік активів – у таблиці нижче).

І, як виявилося, «Постачальник послуг» знову працює. Свіжа реєстраційна дія КП не відрізнялася новизною та оригінальністю.  Вона стосувалась  300-метрового будинку у Харкові, який у 2016 році литовський громадянин Ілля Татарінов отримав від української родички. Та  мала спір за цю нерухомість, тому, власне, її і подарувала. Опоненти подали на Татарінова до суду. Татарінов виграв суд першої інстанції, але апеляцію програв, що дозволяло іншій стороні перереєструвати будинок на себе. Але тут був нюанс. Татарінов подав касацію, і 15 квітня 2019 року Верховний Суд зупинив  виконання постанови апеляційного суду, що прямо заборонило опонентам Татарінова перереєструвати будинок на себе. Окрім рішення Верховного Суду, була також зареєстрована нотаріусом заборона вчиняти реєстраційні дії по цій нерухомості від 24 квітня 2019 року, яка діє згідно з законодавством 10 днів

Утім, опоненти Татарінова звернулися до реєстратора КП «Постачальник послуг» Сергія Богославця, і той не підвів. Не зважаючи на ухвалу Верховного Суду від 15 квітня та заборону від 24-го, Богославець 27 квітня  зареєстрував будинок за іншим власником.

Як «Постачальнику послуг» вдалось повернулося

На сайті Міністерства юстиції сказано, що акредитацію  КП «Постачальник послуг» скасували 8 січня 2019 року. Але безробітними реєстратори цього КП, виявляється, були лише тиждень. Їх врятувала суддя Бабушкінського районного суду Дніпропетровська Елеонора Женеску.

В неї почали судитися дві особи, одна з яких повідомила, що мала намір продати квартиру, уклала з майбутнім покупцем авансовий договір. За умовами договору, вона мала зареєструвати право власності на будинок у селищі Солоницівка Харківської області. Але через те, що КП «Постачальник послуг» заблокували, вона не може  виконати умови цього авансового договору. Через те просить суд повернути акредитацію КП «Постачальник послуг» та скасувати наказ про блокування доступу до Єдиного реєстру юросіб реєстратора Олександра Драгіна.

Виглядав цей позов, звісно, дико. Адже для реєстрації прав на квартиру Єдиний реєстр юросіб взагалі не потрібен, її проводять у Держреєстрі речових прав. І зробити це міг будь-який реєстратор чи нотаріус Харківської області, а не лише одне конкретне КП.  Утім, суддю Елеонору Женеску це не збентежило, і вона зупинила дію наказів Мін’юсту, повернувши КП на «реєстраційний» ринок.

Міністерство подало апеляцію, але «сухий залишок» від того не змінився: реєстратори далі – в ділі, ніхто з держорганів – не винен, суддя постраждає хіба що скасуванням рішення через суд. Правоохоронні органи почнуть роботу, якщо до них хтось звернеться. Мін’юст – взагалі пухнастий: свою справу зробив, а далі – «ну, склалось, як склалось».  А напружувати поліцію чи вносити зміни в закони – так це ж право, а не обов’язок.

І що прикметно. Неозброєним оком зафіксувати «перемоги» міністерства, які перетворились на поразки – неможливо.

Зараз на сайті Міністерства юстиції значаться 138 реєстраційних підприємств, яким скасовано акредитацію. КП «Постачальник послуг» є у цьому списку теж. Тому з огляду на некоректне подання Міністерством юстиції інформації про «закриті» реєстраційні підприємства, «Наші гроші» почали з’ясовувати, скільки підприємств, яким Мін’юст скасував акредитацію, насправді працюють, і вже незабаром ознайомимо вас із цією статистикою.

источник:  nashigroshi.org

Next Post

Журналістське розслідування: скільки коштують дипломи службовців?

Вт Май 28 , 2019
«СтопКор» оголошує війну володарям фіктивних дипломів магістрів і бакалаврів. Чи дорого коштує фальшива освіта, які двері відкриє такий шмат пластику та скільки несправжніх фахівців вже працює в нашій країні? Результати розслідування, яке провів Артем Поліковський, вражають!