Костянтин Лікарчук — латентний «антикорупціонер» та корупційні оборудки

Дивовижні метаморфози відбуваються іноді з українськими чиновниками. Щойно вони злітають з нагрітих крісел – як одразу оголошують себе «головними борцями зі злочинною корумпованою владою». Хоча допоки самі при владі – ні пари з вуст. Попри те, що і статус, і проста людська гідність вимагали від них рішуче розвінчувати корупціонерів.Наприклад, одного міністра, який полюбляв безплатно літати на чартерах бізнесменів і не бував на робочому місці навіть під час надзвичайних ситуацій, звільнили за некомпетентність – і він одразу заговорив з біг-бордів та проплачених журнальних сторінок «про корумпований уряд» і про те, як він «буде його викривати». Втім цей пан, як і десятки подібних «правдорубів з запізненням», – ярмаркові базіки порівняно з колишнім заступником голови Державної фіскальної служби України Костянтином Лікарчуком.

Нагадаємо коротко про злет і падіння цього раніше маловідомого юриста, а тепер сумнозвісного всій країні екс-чиновника.

Не ділом, а словом

5 травня цього року Кабмін призначив головою ДФС Романа Насірова. Його першим заступником став Сергій Білан (куратор податкової міліції), а заступником – Костянтин Лікарчук (митна служба). Нова команда мала докорінно реформувати прогнилу систему фіскальної служби, яка практично не змінилася з часі корупційного Міністерства доходів і зборів, котре виплекав ще Янукович. Проте злагодити гру дебютанти не змогли – Насіров і Лікарчук не знайшли спільної мови щодо багатьох аспектів роботи служби. І згодом заступник першим пішов у публічну атаку – 28 липня з’явилося інтерв’ю Лікарчука, де він відкрито критикував опонента за кадрові призначення. Зважте, лише за це – важливий момент.

Варто відзначити, що з’являтися на екранах Лікарчук дуже полюбляє, тому не лише регулярно роздає інтерв’ю сайтам і телеканалам, але й активно пише полум’яні блоги відразу для кількох видань та «не вилазить» зі своєї сторінки у Facebook. Не кожен професіональний журналіст так зможе! Але питання в іншому: якщо стільки часу витрачається на медіа, коли ж тоді митні реформи проводити?! До речі, заголовки в блогах пафосно-красномовні: «Украинская таможня: быть или не быть?», «Про бідного митника замовте слово» і, звичайно, «Мои первые три месяца – только начало!». Але ми дещо відволіклися…

Кабмін, звичайно, не міг залишатися осторонь конфлікту між першими особами фіскальної служби. З’явилася постанова №548, яка внесла зміни до положення про ДФС. Цими змінами, на думку Лікарчука, «абсолютно знівельовані повноваження заступника голови ДФС щодо порядку ведення державної митної справи та кадрових питань на митниці».

12 серпня Лікарчук знову медіа-«герой»: він мчав з Києва до Рівного на Lexus і потрапив у аварію. На щастя – все обійшлося, але виплив неприємний нюанс – до Рівного фіскал їхав на Форум сприяння митній справі та інвестиціям, але при цьому не узгодив відрядження з керівником Насіровим. Зрозумівши, що «самоволка» може дорого йому коштувати, Лікарчук зіграв на випередження і написав на Facebook, що його можуть звільнити 19 серпня на засіданні уряду. Можливо, так було б найкраще для всіх, але Лікарчука залишили на посаді – доля приготувала для цієї дивної п’єси більш інтригуючу розв’язку…

3 вересня Насіров підписав указ, згідно якого з підпорядкування Лікарчука були виведені всі митні установи і організації, крім санаторію «Дніпро» на території тимчасово окупованого Криму. Стало зрозуміло, що доля заступника ДФС вирішена. Й вирішив її, зрозуміло, не безпосередній керівник – Насіров, а Кабмін.

Але реакція ображеного була миттєвою: того ж дня він оприлюднив інформацію буцімто Насіров ще 13 червня прилетів з Баку чартером, на борту якого було лише три пасажири. «Цікаво хто заплатив за цей переліт та скільки? – питає Лікарчук. – За моєю інформацією, такий рейс на розкішному трансконтинентальному літаку коштує більше 50 тисяч євро». Але цікаво й інше: чому викривальник мовчав увесь цей час? Те саме стосується й наступних його звинувачень – про «чорні» каси на митниці та контрабанду. Такі повідомлення (з графіками і діаграмами!) почали з’являтися на Facebook по кілька разів на день!

Офіційний фінал протистояння двох фіскалів завершився 7 вересня. Розпорядження Кабміну №907 виголосило «вирок»: «Звільнити Лікарчука Костянтина Ігоровича з посади заступника голови Державної фіскальної служби України за порушення Присяги державного службовця (пункт 6 частини першої статті 30 Закону України «Про державну службу»).

Насіров свою перемогу прокоментував так: «Призначення Лікарчука було політичною помилкою, яку треба було виправити». А також: «Від самого початку він саботував рішення уряду й фіскальної служби. Я як керівник за 4 місяці не побачив жодних позитивних результатів роботи митниці. Замість того, щоб працювати, людина вирішила, що їй потрібно займатися особливим піаром і проводити час у соціальній мережі Facebook». Крім того, Насіров заявив, що має докази корупційної діяльності оппонента, і їх він уже надав правоохоронним органам.

У відповідь уже наступного дня Лікарчук витягнув чергового туза зі своєї колоди компроматів – розказав про незадекларовану квартиру Насірова у Лондоні, яка коштує майже 100 тисяч фунтів стерглінгів. Повідомлення доповнив завбачливо зісканованими документами.

Підлеглих «з’їдав» на обід

«Перестрілка» звинуваченнями незабаром отримала належну реакцію: прем’єр-міністр Арсеній Яценюк дав наказ провести розслідування щодо оприлюднених фактів. Однак виявилося, що певні процеси вже йдуть повним ходом. Зокрема, Міністерство внутрішніх справ раніше вже отримало деякі матеріали – зокрема, про те, що Лікарчук розповсюдив конфіденційну інформацію, яка відносилася до категорії «лише для службового використання». Екс-чиновник опублікував на Facebook пост про митне оформлення деяких товарів, і в цьому вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 172 прим. 8 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв’язку з виконанням службових повноважень», оскільки він являється особою, зазначеною у п.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».

Мають зацікавити правоохоронців й інші методи роботи Лікарчука. Зокрема, тиск на підлеглих з метою «вибити» у них заяви про звільнення. Так, широкого розголосу набула «справа» Миколи Салагора – керівника Чернівецької митниці. Йому слово: «Мене викликають до Києва у приймальню одного із заступників голови (мова йде про Лікарчука – прим.). Сиджу там кілька годин, а потім на мій телефон приходить смс, в якому сказано, що я маю прибути на зустріч із ним на вулицю Городецького, в ресторан «Фелліні». Цікаве місце прийому підлеглих, чи не так? Але їду, бо працював за всяких і звільняв мене Ігор Калєтнік, до того ж не в ресторані. Приїжджаю, а там сидить мій керівник із главою одного з департаментів, якого ми називаємо «рішалою». Каже мені: пишіть заяву на звільнення. Цікавлюся: на підставі чого? Є думка, що тебе треба звільнити, мовляв, з головою служби Насіровим це домовлено. Нічого не поробиш, тебе «замовили». Питаю: писати на серветці?.. Ні, дали папір і авторучку. Виходжу на вулицю і думаю, що це за протокол, обуренню немає меж. Терміново їду до Насірова і відкликаю заяву. Я пройшов усі люстрації, включаючи майнову. Чернівецька митниця на хорошому рахунку в державі. План регулярно перевиконуємо, Насіров висловлює мені цілковиту підтримку і дуже здивований тим, що почув від мене…»

Розказав Салагор і свою думку щодо причин такої дивної спроби звільнення: «Гадаю, це була спроба позбутися досвідчених керівників на митних напрямах, щоб впровадити свої правила гри. Це не тільки стосовно мене, а й іще кількох колег в інших областях… Цей керівник — «невиїзний», на митницях його не побачиш. Він думає, що керувати можна з кабінету, напевно, через так званих «смотрящих», днями просиджуючи у Фейсбуці. Я не розумію такого управлінського стилю у службі зі щоденними жорсткими викликами. Його дистанційне управління товаропотоками і відсторонення від інформації, яку йому надають із територіальних митниць, рано чи пізно мало вилізти боком. Призначення «замом» своєї людини на Закарпатті «вистрілило» Мукачевим»…

Не здійснено, не зроблено…

Отож, у компетентних органів попереду чимало роботи. А ось фахівці ДФС свої висновки щодо трудової діяльності Лікарчука вже зробили. Чи правильно сказати – бездіяльності? Судіть самі.

KPI (ключові показники ефективності) екс-чиновника виглядає так (завдання і висновки):

1. Запровадження електронної митниці (провести ІТ-аудит та надати детальний план). 31 липня голова ДФС затвердив План заходів із впровадження системи «Електронна митниця». Але з моменту підписання жоден з пунктів плану НЕ РЕАЛІЗОВАНО.

2. Спільні пости (створити спільні митні пости на Західному кордоні України). Діяльність щодо створення спільних постів пропуску на Західному кордоні проводилася під керівництвом та контролем голови ДФС. Він провів переговори з керівником польської митниці та домовився про організацію спільного контролю за пунктами пропуску на українсько-польському кордоні. Лікарчуком жодних дій щодо організації спільного контролю на пунктах пропуску ЗДІЙСНЕНО НЕ БУЛО.

3. Посилити боротьбу з контрабандою (збільшити надходження ПДВ на 20% – план 32 482 млн грн). У липні-серпні до бюджету надійшло 24 651 млн грн ПДВ з ввезених на територію України товарів. Поставлений план щодо підвищення рівня надходжень НЕ ВИКОНАНО.

4. Вдосконалення сервісних послуг (запровадження принципу «Єдине вікно» на всіх митницях). 3 вересня 2015 року в ДФС проведено міжвідомчу нараду, в якій взяли участь представники МОЗ, Держсанепідемслужби, Держветфітослужби. За їхньою інформацією, жодних кроків на шляху реалізації принципу Єдиного вікна на митницях НЕ ЗДІЙСНЕНО.

5. Кадрова ротація на місцях (розпочати процес заміни керівного кадрового складу митниць). На доручення прем’єр-міністра України щодо обробки пропозиції компаній «Crown Agents» і «Adam Smith» про залучення їх до управління митницями Лікарчуком жодних кроків ЗРОБЛЕНО НЕ БУЛО. Крім того, він публічно озвучував (в численних ЗМІ) позицію щодо НЕЗГОДИ з дорученням прем’єр-міністра.

Источник:  24tv.ua

Next Post

Александр Кацуба активно ворует и получает поздравления?

Пт Окт 2 , 2015
Главное следственное управление МВД Украины требует арестовать Александра Кацубу, сына народного депутата Владимира Кацубы, за растрату почти 12 млрд грн.